štvrtok 17. januára 2013

Návrat do reality

Po  návrate do Lares sme zažili realitu našej misie. Až teraz som pochopil, že výlet do Limy bol pre nás dovolenkou, pred prázdninami detí. V Peru majú práve v tomto čase deti veľké prázdniny, vraj kvôli tomu, že v horách je teraz hlavné obdobie dažďov. Čo je na tomto tvrdení pravda neviem. Lebo v poslednom čase mám pocit, že každý nám hovorí niečo iné :) Dá sa povedať, že kolkých ľudí sa spýtame na nejakú vec toľko roznych odpovedí máme. Napríklad, keď sme sa pýtali, že od kedy majú deti prádzniny. Na túto otázku sme dostali toľko odpovedí, že sme to nakoniec ani neriešili. A nechali sme to plavať, aby sme si zbytočne nerobili vrásky na čelách :)

Ale tvrdenie,že deti majú prázdniny, kvoli častým dažďom je vcelku logické. K tomu počasiu tu možem napísať, že sme si na vlastnej koži vyskúšali, čo to znamená ísť v daždi premočení. Jediné na čo sme mysleli bolo, aby sme už konečne boli v našej izbietke pod perinami v teplúčku. Počasie tu v horách je tu často veľmi nevyspytateľné a je schopné sa zmeniť v priebehu chvilky z nadherného slnečného počasia na poriadnu leju.
V pondelok začala Akademia, čo v praxi je prazdninová škola s prvákmi a druhákmi na základnej škole. Máme síce len 8 detí, ale mám pocit, že každé si žije vo svojom svete. Ťažko si u nich vydobyť pozornosť, behajú po triede a neustále majú čosi v ústach. Od balónov, cez ceruzky až oblečenie. Buď sú stále hladní, aleboich to jednoducho baví :) A keď k tomu prirátame aj mierne komunikačné skreslenie podávaných informácii, ktoré vznikne pri tom ako si v hlavách prekladáme veci do španielčiny a u detí zas ako si to v hlavách prekladajú zo španielčiny do kečuánčiny. Tak občas považujem za zázrak, že sa vôbec rozumieme :)
A čo sa mi veľmi páči je ich angličtina, ktorú sa chcú učiť všetci doradu, lebo vedia, že ak budú vedieť anglinu tak majú lepšiu možnosť zamestnať sa v cestovnom ruchu. Myslím, že najväčší problém tu je výslovnosť. Nevravím, že ja mám výbornú výslovnosť, ale pri týchto detúrencoch mi riadne stuplo ego :) Snažime sa s Katkou k nim pristupovať, s tým, že sa tá ich výslovnosť zlepšuje (čo sa aj deje, ale veľmi pomaličky …čo je priamo úmerne tomu, ako stihnú veci zabúdať) a trpezlivo ich opravovať, hoci to 10 krát povedia zle. Na ten jedenasty pokus si zapchám uši a poviem, že to už bolo dobre, lebo som rezignoval :)
Čo sa týka akademie, tak pripravujeme pre nich kurzy z oblasti: zemepisu, hudby, angliny, matiky, čítania, spievania a občas spolu niečo zaujímavé vyrábame. Dnes sme napríklad robili veci zo slaného cesta. 
Cele dva týždne ich chceme viesť starozákonným príbehom Jozefa z Egyptu, ktorý si každé ráno čítame na modlitbe.
Pripájam aj odkaz na nejaké fotografie, z týchto dní

4 komentáre:

 1. čaute. Som rád že ste sa ozvali a dali ste nejaké photo. Vyzerá to tam riadne super ................ (tak misionársky)Držím vám palce a pozdravte tie Božie dietky od nás. Myslíme na Vás v modlitbách a držte sa. Už teraz ste riadne požehnaný. Dávid

  OdpovedaťOdstrániť
 2. shot, sak ty budes mat zacvhilu viacej brady nez vlasov :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. NO, sledujem, že už pracovne zaberáte. Tak detičky s disiplínou netrápia svoje telá a mozgy? Asi je v nich tá peruánska sloboda...A tie rozhovory v španielčine, kečuánčine, angličtine musia byť zábavné - slovenčina im chutí, alebo ste im ju nedali ešte okúsiť? A Martin a Katarínka, ak sa dostanete k internetu - výtlačok novín VAVrečník 4/2012, tam je aj rozhovor s vami je aj na www.vavrecka.sk, v sekcii naša obec, tak kuknite, či súhlasíte, alebo nie, ale aj tak sa už nedá nič robiť, je to vonku. Opravíme, keď prídete, urobíme privítacie interwiew. Pozdravujem a píšte....

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @David: Vdaka za modlitby. Myslim ze v tomto obdobi ich potrebujeme vela, lebo je to tu narocne a obcas mame chut ist domov :) Ale bez toho by to nebola misia
  @Dano: zial momentalne je to kvoli tomu, ze mame zamknuty strojcek na vlasy a nemozem s tou mojou bradou nic robit :) uz som ju chcel dat dole pred tyzdnom, ale jaksi tuto sa moc veci neriesi :) tak preco kazit moralku
  @Ivetka: Dakujeme za to cislo vavreckych novin. Velmi sme boli zvedavy na ten clanok :) A je pravda, ze s tymito detmi treba mat riadnu trpezlivost, hlavne teraz ked ich mame cely den na krku. Je to ine ako s nasimi detmi na tabore.

  OdpovedaťOdstrániť